Fluor jest ostatnio bardzo kontrowersyjnym składnikiem past do zębów i innych produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Ma on zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Większość ekspertów organizacji zdrowotnych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje fluor za bezpieczny i skuteczny środek w zapobieganiu próchnicy, o ile jest używany w odpowiednich ilościach. Fluor wzmacnia szkliwo zębów, wspomaga remineralizację zębów oraz ogranicza rozwój bakterii w jamie ustnej. Ważne jest jednak, aby unikać nadmiernego spożycia fluoru, szczególnie u dzieci które mają tendencje do połykania pasty.
Nasz organizm potrzebuje jedynie śladowych ilości fluoru
Zapotrzebowanie organizmu na fluor zależy głównie od wieku: 3,0 mg/dzień dla kobiet, 4,0 mg/dzień dla mężczyzn. Niektóre schorzenia mogą wpływać na zdolność organizmu do przyswajania fluoru, co może zmieniać jego zapotrzebowanie. Większość ludzi dostarcza dobową dawkę tego pierwiastka w codziennej diecie poprzez wodę pitną, herbatę, ryby, mięso, produkty zbożowe, sery i warzywa takie jak fasola, szpinak, sałata. Nie ma potrzeby, aby uzupełniać dodatkową dawkę fluoru w produktach do higieny jamy ustnej. Jest to istotny składnik dla zdrowia zębów, ale nadmierne spożycie może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.
Nadmiar fluoru może szkodzić
Nadmiar fluoru może prowadzić do fluorozy, czyli nadmiernego osadzania się fluoru w tkankach zębów i kości, co objawia się białymi plamami i przebarwieniami na szkliwie, w ostrych przypadkach mamy do czynienia ze zmianami w strukturze kości. Niektóre badania sugerują, że wysokie stężenia fluoru mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy oraz rozwój i funkcje poznawcze mózgu, zwłaszcza u dzieci. Wyniki te są jednak dyskusyjne i wymagają dalszych analiz.
Pasta do zębów bez fluoru? – czemu nie!
Warto wybrać pastę do zębów bez fluoru, szczególnie jeśli obawiamy się nadmiaru tego pierwiastka w organizmie. Działanie pasty do zębów bez fluoru jest zbliżone do klasycznej pasty. Są one w stu procentach bezpieczne i naturalne, nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów ani SLSów. Zawarte w nich składniki aktywne skutecznie zapobiegają próchnicy, dbają o dziąsła, usuwają płytkę nazębną, zwalczają bakterie oraz odświeżają.
Naturalne składniki to jest to!
Kupując naturalne pasty do zębów bez fluoru, warto zwrócić uwagę na dobrej jakości substancje takie jak:
- Krzemionka usuwa nagromadzoną płytkę nazębną
- Wyciągi z roślin takie jak zielona herbata, aloes, rumianek mają właściwości przeciwbakteryjne i kojące
- Soda oczyszczona pomaga w usuwaniu plam i działa jako łagodny środek ścierający
- Enzymy roślinne na przykład z ananasa i papai pomagają w remineralizacji szkliwa, podobnie jak fluor
- Olejek z mięty pieprzowej odświeża oddech oraz wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne
Przeczytaj także: Naturalne pasty do zębów, dlaczego warto?